Charakterystyka latarki rowerowej
Oświetlenie rowerowe czyni nas widocznymi po zmierzchu, a także w pochmurne dni. Według prawa na rowerze musi znajdować się lampka rowerowa przednia oraz tylna, ale dobrym rozwiązaniem będzie również dodatkowe oświetlenie roweru. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo będąc bardziej widocznym dla innych uczestników wypraw rowerowych. Światła rowerowe tak samo dobrze sprawdzają się w mieście oraz w górach. Nawet podczas długich trekkingów czy szybkiej szosowej jazdy spełnią swoją rolę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli latarek rowerowych, ale ich wybór powinien być dokonany na podstawie rodzajów przyszłych wypraw rowerowych.
Oświetlenie rowerowe – przepisy prawne
Ustawodawca dokładnie określa, jakie światła rowerowe powinien posiadać na swoim rowerze cyklista. Zaleca się umieszczenie lampy rowerowej przedniej o świetle białym lub żółtym. Tryb, jaki powinien być użyty to stały bądź migający. Lampa rowerowa powinna znajdować się także w tylnej części roweru i w tej sytuacji kolor latarki to kolor czerwony. Dzięki temu, poruszając się na rowerze po zmroku, znacznie poprawi się widoczność roweru, a jazda stanie się bezpieczniejsza. Światła rowerowe warto uzupełnić w elementy odblaskowe, także w kolorze czerwieni. Oświetlenie rowerowe musi być na tyle mocne, aby jadąc po zmroku, w tunelu oraz podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, rowerzysta być wyraźnie widoczny. Ustawodawca przewidział także, w jaki sposób światła muszą być montowane. Ich wysokość musi wynosić nie mniej niż 25 centymetrów i nie więcej niż 150 cm. Moc generowana przez takie oświetlenie powinna dawać widoczność z odległości 150 metrów.
Oświetlenie rowerowe – zasilanie
To, w jaki sposób dostarczymy energii do naszej lampki rowerowej, zależy od rodzaju aktywności, którą zamierzamy uprawiać. Latarka rowerowa może być wyposażona w baterie, akumulatory, zasilanie indukcyjne, a także popularne dynamo. Pierwszy ze sposobów zasilania sprawdzi się podczas długich wypraw trekkingowych. Oświetlenie rowerowe na baterię sprawdzi się, kiedy nie masz możliwości doładowania akumulatora. Poza tym podczas kilkudniowej jazdy, zakup baterii w sklepie nie będzie problematyczny. Lampa rowerowa z akumulatorem będzie idealnym rozwiązaniem podczas codziennych dojazdów do pracy. Podłączając kabel USB naładujemy akumulator w czasie wykonywania swoich obowiązków.
Oświetlenie rowerowe dostępne na rynku może być także zasilane metodą indukcyjną. Odbywa się to za pomocą magnesów znajdujących się w kole, pod wpływem ich ruchu.