Luneta celownicza – poradnik doboru

Współczesne bronie charakteryzują się bardzo wysoką celnością na długich dystansach. Z tego powodu trzeba zawsze wybrać właściwą lunetę do celowania z broni uwzględniając preferencje strzelca. Odpowiednio dobrana sprawi, że strzelani z broni palnej będzie przyjemne oraz niesamowicie celne. Warto dowiedzieć się, jak wybrać lunetę celowniczą. 

Jak wybrać lunetę celowniczą?

Warto najpierw zaznaczyć, że najczęściej stosowane przyrządy celownicze to luneta oraz kolimator. Bardzo ważne, żeby przed rozpoczęciem poszukiwania lunety celowniczej bądź kolimatora zwrócić uwagę na parametry wiatrówki, na którą zamierzamy osadzić celownik. Trzeba dowiedzieć się, czy chcemy celownik założyć na długą wiatrówkę, strzelbę czy może pistolet. Dodatkowo ważne jest ustalenie tego, na jakim dystansie chcemy strzelać. Innymi ważnymi parametrami jest to, jakie wymiary ma tarcza czy cel. W przypadku, gdy wszystko odpowiednio przemyśleliśmy, można przejść do wyboru celownika optycznego. 

Kolimator

Warto najpierw powiedzieć o kolimatorach. Są one przeznaczone do strzelania do większych celów na krótszych dystansach. Oprócz tego kolimator jest określany jako celownik taktyczny, który przeważnie nie ma funkcji powiększania. Trzeba też wspomnieć o tym, że kolimatory są idealne do pistoletów oraz karabinków taktycznych typu Sig Sauer MPX. Okazuje się, że kolimatory można podzielić na dwie podstawowe grupy ze względu na ich budowę. Jeśli mowa o pierwszej, znajdują się w niej kolimatory otwarte, w których punkt jest wyświetlany na szkiełku zamontowanym z przodu kolimatora. Taki typ kolimatora jest perfekcyjnym wyborem dla pistoletów. Duże pole widzenia sprawia, iż strzelec nie musi zawracać sobie głowy dokładną odległością szkiełka od oka, co jest niesamowicie istotne oraz funkcjonalne. W przypadku, gdy szukamy kolimatora, który spełnia nowoczesne standardy, warto rozważyć zakup czegoś od producenta Valiant. Niezależnie od tego, na jaki typ lunety celowniczej postawimy, zawsze warto ją zakupić od renomowanego producenta.